Waldemar Legień

Waldemar Legień (ur. 28 sierpnia 1963 r. w Bytomiu) - polski judoka, dwukrotny mistrz olimpijski. Absolwent AWFiS Gdańsk.

Dwukrotny olimpijczyk i dwukrotny złoty medalista:
1988 SEUL: waga do 78 kg – w pierwszej kolejce wylosował wolny los, w drugiej wygrał z W. Husseinem ( Egipt), w trzeciej pokonał D.G. Garcię Aquilara ( Agrentyna), w ćwierćfinale zwyciężył K. Doherty (Kanada), w półfinale wygrał z B. Warajewem ( ZSRR), w finale pokonał F. Wieneke ( RFN), zdobywając złoty medal ( pierwszy w historii polskiego judo).
1992 Barcelona: waga do 86 kg – w pierwszej kolejce wylosował wolny los, w drugiej wygrał z M. Oduorem ( Kenia), w trzeciej pokonał N. Filipowa Iwanowa ( Bułgaria), w ćwierćfinale zwyciężył J.O. Yanga ( Korea), w półfinale wygrał z N.Gillem ( Kanada), w finale pokonał P. Tayota ( Francja), zdobywając złoty medal.
Najlepszy w Plebiscycie „PS” 1988 i 1992. W Barcelonie był chorążym polskiej ekipy.


Stał się trzecim człowiekiem w historii judo, który zdobył dwa złote medale olimpijskie.


Karierę sportową rozpoczął w klubie Czarni Bytom.  Pierwszy sukces odniósł w 1981 zdobywając mistrzostwo Europy juniorów. W 1985 w Hamar wywalczył srebrny, a w 1986 w Belgradzie brązowy medal mistrzostw Europy. Kolejny rok (1987) przyniósł mu trzecie miejsce na mistrzostwach świata.
Po igrzyskach zakończył sportową karierę. W 1993 wyjechał do Francji, gdzie został trenerem judo w Racing Club de France.

Trenerzy: Józef Wiśniewski, Marek Rzepkiewicz